3rd round of Austrian 10th Nats

P1020465 (Kopie)

Last weekend it was time for the 3rd round of austrian nationals in Steyregg near linz.
67 entries in two buggy classes take part. Saturdays training was interrupted from a rain shower but thanks to the concrete/clay track surface the first qualifying run could be run before the night comes in.
Sunday sees another three qualification runs followed by triple mains.


In 2wd Buggy Hupo Hönigl was able to grab TQ honers in the last round infront of Marcel Rekettye and Stefan Pfeifhofer with one TQ run each.

2WD qualifying results
  1. Hupo Hönigl – Serpent / Dualsky / Dualsky / H-Speed
  2. Marcel Rekettye – Yokomo / Dualsky / Dualsky / H-Speed
  3. Stefan Pfeifhofer – Associated / Reedy / Reedy / Reedy
  4. Martin Kreil – Team C / Tekin / Tekin / H-Speed
  5. Peter Pinisch – Schumacher / Reedy / Reedy / Reedy
  6. Christan Lanzl – Serpent / LRP / Novak / GensAce
  7. Thomas Rössler – Associated / Reedy / Reedy / Reedy
  8. René Trauner – Yokomo / VR / VR / VR
  9. Andreas Janda – Yokomo / Dualsky / VR / VR
  10. Tristan Hackl – Associated / VR / VR / VR

The finals where a clean sheet from pole for Hupo followed by a hard fought for the podium spots with the better end of Yokomos Rekettye and Team C´s Martin Kreil who was split on points with Associateds Pfeifhofer with the better tiebreaker.

P1020459 (Kopie)

2WD final results
  1. Hupo Hönigl – Serpent / Dualsky / Dualsky / H-Speed
  2. Marcel Rekettye – Yokomo / Dualsky / Dualsky / H-Speed
  3. Martin Kreil – Team C / Tekin / Tekin / H-Speed
  4. Stefan Pfeifhofer – Associated / Reedy / Reedy / Reedy
  5. Thomas Rössler – Associated / Reedy / Reedy / Reedy
  6. Tristan Hackl – Associated / VR / VR / VR
  7. Peter Pinisch – Schumacher / Reedy / Reedy / Reedy
  8. Christan Lanzl – Serpent / LRP / Novak / GensAce
  9. René Trauner – Yokomo / VR / VR / VR
  10. Andreas Janda – Yokomo / Dualsky / VR / VR
4WD qualifying results
  1. Martin Kreil – Team C / Tekin / Tekin / H-Speed
  2. Hupo Hönigl – Serpent / Dualsky / Dualsky / H-Speed
  3. Stefan Pfeifhofer – Associated / Reedy / Reedy / Reedy
  4. Peter Pinisch – Schumacher / Reedy / Reedy / Reedy
  5. Marcus Prihoda – Team C / Dualsky / Hacker / H-Speed
  6. Roland Macho – Tamiya / Robitronic / Robitronic / Robitronic
  7. Marcel Rekettye – Yokomo / Dualsky / Dualsky / H-Speed
  8. René Trauner – Yokomo / VR / VR / VR
  9. Roland Schantel – Associated / Dualsky / Dualsky / GensAce
  10. Martin Lindner – Yokomo / Dualsky / Dualsky / GensAce

Martin was able to win the first final under the pressure of Hupo, in the second finale a broken bearing stopped Hupos chase so the win goes to Martin Kreil who could manage a comftable lead of the rest of the pack. In A-main number three a small mistake from Hupo over the corner table allowed Peter Pinisch the rush to the 2nd podiums spot followed by Hupo in 3rd.

4WD final results
  1. Martin Kreil – Team C / Tekin / Tekin / H-Speed
  2. Peter Pinisch – Schumacher / Reedy / Reedy / Reedy
  3. Hupo Hönigl – Serpent / Dualsky / Dualsky / H-Speed
  4. Roland Macho – Tamiya / Robitronic / Robitronic / Robitronic
  5. Marcus Prihoda – Team C / Dualsky / Hacker / H-Speed
  6. Stefan Pfeifhofer – Associated / Reedy / Reedy / Reedy
  7. Marcel Rekettye – Yokomo / Dualsky / Dualsky / H-Speed
  8. Martin Lindner – Yokomo / Dualsky / Dualsky / GensAce
  9. René Trauner – Yokomo / VR / VR / VR
  10. Roland Schantel – Associated / Dualsky / Dualsky / GensAce

The forP1020455 (Kopie)th and final round will take place in Oberaich in september after the summerbreak.

 

Schreibe einen Kommentar